Amatör Denizci Belgesi Nasıl Alınır

1. https://ades.udhb.gov.tr/ sitesine girip üye olarak kullanıcı adı ve şifrenizi alıyorsunuz.

2. Yukarıdaki Amatör denizcilik eğitim sistemine giriş yaptıktan sonra, 24 üniteden oluşan adb eğitiminizi online olarak tamamlamanız gerekiyor.

3. Amatör denizcilik eğitiminizi tamamladıktan sonra sistem tarafından size özel seri numaralı Kurs Bitirme Belgesi veriliyor. bu belgeyi yazıcıdan çıktı alın.

4. Bünyesinde K.B.B ve GÖZ hastalıkları doktoru çalıştıran herhangi bir sağlık kuruluşundan (tıp merkezi, hastane vs.) sağlık raporu almanız gerekiyor. K.B.B. için sağlam raporu, GÖZ için renk körlüğü ve gece körlüğü yoktur ibaresi olacak. Rapor sonucunda "Amatör denizci belgesi alabilir" ibaresi yazılacak. Bu raporun sınavdan en çok 4 ay önce düzenlenmiş olması gerekiyor. Bu raporu tarayıcıdan tarattırın.

5. Vesikalık fotoğraf. (1 adet, dilekçe üzerine yapıştırılacak) Sisteme yüklenecek fotoğraf ise 100x120 boyutlarında olacak. Yükleme yapılacak fotoğrafı tarayıcıdan tarattırın.

6. http://odemeler.udhb.gov.tr adresine giriş yaparak kendi bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, 50TL olan amatör denizci sınav harcınızı tahakkuk ettirin. C-kodu ile halk bankasına giderek ödemeyi yapıp tahsilat makbuzlarınızı alın. makbuzu tarayıcıdan tarattırın.

7. http://gss.gasm.gov.tr/ adresine girerek sisteme kayıt olun ve sırasıyla; Kullanıcı(ADS) => ADS->Aday İşlemleri menüsüne girin. Bu sayfada fotoğrafınızı, sağlık raporunuzu, sınav harcı dekontunuzu, kurs bitirme belgesi seri numaranızı sisteme yükleyip, iletişim bilgilerinizi düzenleyin.

8. Bağlı olduğunuz liman başkanlığı 2 gün içinde başvurunuzu onaylayacak. Başvurunuz onaylandığında size eposta yollanıyor. Eğer başvurunuz bu sürede onaylanmaz ise bağlı olduğunuz liman başkanlığını telefonla arayarak başvurunuzun onaylanmasını talep edin. Telefon numaralarına şu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/GSSMerkezleri.aspx

9. Başvurunuz onaylandıktan sonra http://gss.gasm.gov.tr/ adresine tekrar girerek Kullanıcı(ADS) => ADS->Aday İşlemleri menüsünden "Başvuru ve Randevu Alma" kısmından SINAV'a girmek istediğiniz tarih ve saati seçin. Randevu tarihlerine şu linkten bakabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/RandevuTarihleri.aspx

10. Seçtiğiniz gün ve saatte nüfus cüzdanınızla birlikte ilgili liman başkanlığının sınav merkezine gidin. Sınavlar bilgisayar ortamında, gözetmen eşliğinde, her bilgisayarda kameralı ve çevrimiçi olarak yapılıyor.

11. Sınavda 50 soru soruluyor. Geçme notu 100 üzerinden 60. Soruları cevaplamak için 60 dakikanız var. Benim sınav 28 dakikada bitti. Sınav sırasında ekranda ne kadar sürenizin kaldığını görebiliyorsunuz. Hesaplama gerektiren soruları en sona bırakıp, daha sonra cevaplayabiliyorsunuz. Cevapsız soru bırakmışsanız onuda görebiliyorsunuz. Yanlış cevaplarınız doğruları götürmediği için boş soru bırakmamanız sizin yararınıza. Sınav oturumu biter bitmez sınav sonucunuzu öğreniyorsunuz. Bu yüzden sınava giderken kazanacağınızı düşünerek;

a) yarım kapaklı pembe dosya
b) 1 adet vesikalık fotoğraf
c) sağlık raporunuz
d) sınav harcı dekontunuz
e) kurs bitirme belgesi
 
yanınızda olsun.

Sınav sonrası, (muhtemelen aynı binada) gemi adamları işlemleri masasından dilekçe örneği temin edin. Dilekçeyi doldurarak vesikalık fotoğrafınızı ilgili yere yapıştırın.
Kurumda ücretsiz internet masaları var. Birini kullanarak http://odemeler.udhb.gov.tr adresine giriş yaparak kendi bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, 26,10TL olan amatör denizci belge harcınızı tahakkuk ettirin. C-kodu ile halk bankasına giderek ödemeyi yapıp tahsilat makbuzlarınızı alın.

Artık elinizdeki şu evrakları "Gemi adamı işlemleri" masasına teslim ederek, amatör denizci belgenizin düzenlenmesini talep edebilirsiniz:

a) yarım kapaklı pembe dosya
b) fotoğraflı dilekçe
c) sağlık raporunuz
d) sınav harcı dekontunuz
e) belge harcı dekontunuz
f) kurs bitirme belgesi

 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN