Doğru Demirleme Önerileri

Birçok tekne sahibinin en zorlandığı konuların başında demirleme gelir. Demirleme yapılırken en önemli olan detay ise teknenin demir attığı yerde sabit olarak kalabilmesidir. Bunun için ise eğer halatınız yoksa sadece zincir kullanıyorsanız demir döşendikten sonra zincire uygun bir halatla boşa vurmalısınız. Böylece baş ırgata yük binmez.  Bu halatı da esnek başka bir halatla sağlamlaştırırsanız denizdeki dalga vuruşlarından tekneniz çok daha az etkilenir.

Doğru Demirleme İçin Öneriler;
  • Halatlara mutlaka farelik koyalım adalardaki fareler yüzerek teknenize çıkmasın.
  • Hava yükselecekse koylarda açıkta kalalım ki kıyı soluğanlarını kıçtan almayalım. Yani alargada kalalım.
  • Demir atacağımız yerde dip kayalık ise mutlaka demiri şamandırayla birlikte atalım. Bu yöntem bizi demir kayıplarından da korur.
  • Bir koyda geceleyeceksek mümkün olduğu kadar teknemizi ışıklandırıp karadan koltuk almayalım.
  • Hiç bir tekneye aborda olup gecelemeyelim. (hava yükselirse demir taratma tehlikesi artar)
  • Eğer hava çok yükselecekse ve demir atmamız gerekiyorsa. O zaman demir halatına KARAMURSALA vuralım.
Karamursala : Rüzgarın geldiği yöne teknemizin baş bodoslaması döndüğünü düşünerek sancak’a 60 derece iskeleye 60 derece olmak üzere toplam 120 derecelik iki demir atalım bu demirleri bir halatla birbirlerine sabitleyip halatın ortasından teknemize yeterince kaloma verip başa toka edelim. Böylece iki demir ve tekne aralarında hep 120 derecelik açı olur ki rüzgâr nereye dirise ederse etsin teknemiz demir üzerinde sağlıklı olur.
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN