Kışın Tekne Motorun Bakımı

Kış mevsiminin gelmesiyle düşen hava sıcakları ve su sıcaklığındaki değişim teknemizi olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında gelir. Bakımını eksiksiz yapmamız gereken en önemli detay ise teknenin motoru. Yaza göre kışın teknemizi daha nadir kullanırız. Eğer bakımını yapmazsak bahar ve yaz aylarında teknenizden istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Motor bakımı için;

1- Motor ve şanzıman yağını, filtrelerini değiştirin. Bu işi sonraki sezona bırakırım demeyin. Eski yağlarda birikmiş asit bütün kış motora zarar vermeye devam etmesin.

2- Tekne motorunun kapalı devre yani tatlı su sistemini boşaltın ve antifriz eklenmiş suyla soğutma sisteminizi doldurun.

3- Eğer mümkünse deniz suyu soğutma sistemini de tatlı suyla yıkayın. Bu her zaman kolay olmayabilir.

4- İmpelleri sökün. Ya da sezon başında yenisi ile değiştirin.

5- Yakıt tankının altından birikinti ve suları boşaltın. Depoyu mümkün olduğunca dolu tutun.

6- Ön filtredeki yabancı maddeleri de boşaltın. Filtre süzgecini değiştirin.

7- Hava filtresine biraz yağ sıkarak motoru birkaç tur çevirin. Yağ bu işlemle birlikte silindir iç yüzeylerine dağılır.

8- Hava filtresini değiştirin. Hava filtresinin girişine yağlı bir bez tıkayabilirsiniz.

9- Kayışları iyice gevşetin veya yerinden çıkarın.

10- Motor kulakları, kelepçeler, hortumlar, elektrik devrelerini kontrol edin.

11- Aküleri çıkarıp tam şarj durumuna getirin. Tekne suda kalacaksa kutup başlarını temizleyin, vazelin sürün. Ayda bir de doldurursanız baharda sorunsuz olarak akülerinizi kullanabilirsiniz.

12- Son olarak da yaptığınız her söküm işlemini not edin ve zamanı gelince hepsini erlerine düzgünce taktığınızdan emin olun.


 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN